ITEC 2016 COMPETITIONS RESULTS
Quartet Competition
Preliminary Judges: Stacy Baker, JD Salas, Mai Kokubo
Live Judges: Kevin Sanders, JD Salas, Mai Kokubo, Derek Fenstermacher, Matt Murchison
3rd: Jacob Ryan Fewx Quartet - Jake Fewx, Stephen Young, Charles DeMonnin, Tom Janssen
2nd: Carillon Tuba Quartet - Aaron Eckert, Stephen Cannistraci, William Wortley, Andrew Payton
1st: Brass Compass Euphonium Quartet - Vincent Tan, Adam Bokaris, Marija Novicane, Seth Livingstone
Mock Band Tuba Competition
Preliminary Judges: Scott Cameron, Jarrod Williams, Joanna Hersey
Live Judges: Jarrod Williams, Joanna Hersey, Jan Duga, Sande MacMorran, Scott Devereaux
2nd: Ben Malmer
1st: Preston Light
Mock Band Euphonium Competition
Preliminary Judges: Lauren Veronie Curran, Danny Vinson, Lance LaDuke
Live Judges: Lauren Veronie Curran, Mark Jenkins, Danny Vinson, Meredith Healy, Chris Dickey
2nd: Bijan Daneshvar
1st: Erik R. Lundquist
Arnold Jacobs Orchestral Mock Tuba Competition
Preliminary Judges: Dave Saltzman, Craig Knox, Fritz Kaenzig
Live Judges: Dave Saltzman, Kevin Wass, Mark Moore, Steve Campbell, David Fedderly
2nd: Evan Zegiel
1st: Joseph LeFevre
Rich Matteson Jazz Competition
Preliminary Judges: Kent Eshelman, Joe Dollard, David Bandman
Live Judges: Kent Eshelman, Joe Dollard, David Bandman, Marty Erickson, Richard Perry
3rd: Daniel Peck
2nd: Zachary David Marley
1st: Aaron Eckert
Young Artist Tuba Competition
Preliminary Judges: Scott Roeder, Ben Miles, Deanna Swoboda
Live Judges: Scott Roeder, Don Little, Chris Vivio, Bill Waterman, Stephanie Frye
3rd: Andrew Rink
2nd: Michael Fleming
1st: Cristina Cutts Dougherty
Young Artist Euphonium Competition
Preliminary Judges: Jamie Lipton, Gail Robertson, Aaron Tindall
Live Judges: Pat Stuckemeyer, Robert Benton, Cale Self, Sarah Paradis, Jason Casanova, Matt Mireles
3rd: Rubens de Andrade Fernandes
2nd: Noah Centers
1st: Max Dobson
Artist Tuba Competition
Preliminary Judges: Velvet Brown, James Gourlay, David Zerkel
Live Judges: Velvet Brown, Oystein Baadsvik, James Gourlay, Les Neish, Mike Dunn
3rd: Itai Agmon
2nd: Joe LeFevre
1st: Daniel Wilhelm
Artist Euphonium Competition
Preliminary Judges: Steve Mead, Brian Bowman, Matt van Emmerik
Live Judges: Steve Mead, Demondrae Thurman, Matt Tropman, Fernando Deddos, Matt Mireles, Matt van Emmerik
3rd: Yukino Hamaoka
2nd: Ayaka Sato
1st: Daniel Thomas
ITEC 2016 Competition Results
-
- pro musician
- Posts: 357
- Joined: Sat Apr 28, 2007 12:51 pm
- Location: Nashville, TN
- Contact: