Falcone Festival Semi finalists for 2017 Bookmark and Share

Announcements for jobs, competitions, and the results

Falcone Festival Semi finalists for 2017

Postby ScottM » Mon May 01, 2017 4:26 pm

Here is the listing of this years semi-finalists. Congratulations to all of them.
Euphonium Artists
Semi-Finalists
Ryan Chen Orlando FL Stanford University Fritz Kaenzig
Yosuke Ebata Osaka/Japan Osaka College of Music Hiromasa Kimura
Brandon Hawkins Harlingen/Texas/United States University of North Texas Dr. Brian Bowman
Yudai Hironaka Yamaguchi JAPAN University of Arkansas, Kunitachi College of Music Dr. Benjamin Pierce
Andrew James Lyster Fort Worth/Texas/USA Royal Northern College of Music Steven Mead
Ian McCollum Hillsboro AL USA Florida State University Paul Ebbers
Natsumi Minobe Mito City/Ibaraki Pref./Japan Kunitachi College of Music Dr.Mitsuru Saito
Matthew Nunes Niceville/Florida/United States Montclair State University Derek Fenstermacher
William E Sutton Galway NY USA Michigan State University Philip Sinder
Yuki Yamazaki Hamamatsu/Shizuoka/Japan Tokyo University of the Art Kaoru Tsuyuki

Alternates
1st Rie Kaizuka Osaka Japan Osaka College of Music Dr.Hiromasa Kimura
2nd Moe Kato Fukuroi/Shizuoka/Japan Nagoya College of Music Kaoru Tsuyuki
3rd Yukino Hamaoka Tokyo Japan Kunitachi College of Music Dr.Mitsuru Saito

Tuba Artists
Semi-Finalists
Brianna Compton Katy TX US Baylor University Dr. Kent Eshelman
Steven Darling Milwaukee/Wisconsin/USA University of Cincinnati College-Conservatory of Music Timothy Northcut
Lucas Davey Miami, FL University of Miami Aaron Tindall
Ramon Garavito Jr. Tucson, AZ Arizona State University Dr. Deanna Swoboda
TJ Graf Roxbury NJ USA University of Miami Aaron Tindall
Matthew Gray Little Rock AR University of Cincinnati College-Conservatory of Music Tim Northcut
Trey Hanis Allen/Texas/United States Indiana University Daniel Perantoni
James Land University of Memphis Kevin Sanders
Ben Malmer Sugar Land Texas University of Cincinnati College-Conservatory of Music Timothy Northcut
Evan Zegiel Boca Raton FL USA University of Michigan School of Music Theater & Dance Fritz Kaenzig

Alternates
1st Brandon Cazden Dorval Quebec Canada Manhattan School of Music Kyle Turner
2nd Max Gerhart Columbus Ohio University of Kansas Scott Watson
3rd Juan Alonso Dallas TX Cincinnati College-Conservatory of Music Timothy Northcut

Euphonium Students
Semi-Finalists
Isaiah Figueroa New York, NY Grand Street Campus Jonathan Herbert
Cole Foster Kalamazoo Michigan USA Lawrence University Marty Erickson
Gabriel Hart Austin/Texas/United States of America Emory University Adam Frey
MJ Jadeja Dripping Springs, TX The University of Texas at Austin Charles Villarrubia
Juan Miguel Lopez Dallas, TX University of Houston Danny Vinson
Troy Moeller Land O' Lakes/Forida/United States University of North Texas Brian Bowman

Alternates
1st Jason Donnelly Oviedo Florida United States Paul J. Hagerty High School Joseph Vascik
2nd Brandon Morrison Cypress, TX Cy-Fair High School Jason Harvey
3rd Matthew Gordon Mt. Prospect IL Prospect High School Josh Wirt

Tuba Students
Semi-Finalists
Sean Baker Wauseon Ohio Bowling Green State University David Saltzman
Seth Carter Paris / Texas / USA North Lamar HS Jason R. Smith
Daniel Drake Naperville/Illinois/USA Illinois Wesleyan University Ed Risinger
Ethan Gordon Austin, Texas Baylor University Kent Eshelman
Noah Laabs Mount Horeb Wisconsin Mount Horeb High School Dr. Mike Forbes
Greg Tillotson Mansfield/Texas/United States University of North Texas Donald C. Little

Alternates
1st Trevor Clipp Forney/Texas/United States University of North Texas Professor Don Little
2nd Diego Stine Vienna VA USA George C. Marshall High School David T. Fedderly
3rd Andrew Murray Yukon OK USA Yukon High School Dr. Ryan Robinson
ScottM
bugler
bugler
 
Posts: 213
Joined: Tue May 05, 2009 6:31 pm
Location: I'd prefer a trout stream

Return to Auditions

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests