I'm sure we're all moderately conscious of tuba pricing trends, and as such, I'm sure most of us have noticed the gradual rise over the last few years... seems..back in 1999 $3,000 was ample money for finding a good used horn, where now $5,000 almost seems requisite. I'm interested in the economics of a specific American horn, though..
When this horn made it's early debut in late 99/early 2000, the limited # of horns available were selling for $3,795, very shortly after marked up to $3,995 with the next batch. Around mid-2000 the price was again bumped to $4,250 with a published list price right aroud $5,995.. 2001 saw the sale price rise up to the $5,995 list, though the "regardless of finish"(of which 4 were available) denotation still seemed to apply. By this time, used models were becoming available and the horn certainly established itself as a sub-$4,000 horn on the used market..even as supply on this horn was supposedly "severly backed up".. and the sale price kept rising..list in late 2001 was updated to $6,995 with horns now selling at last year's list price of $5,995.
Fast forward to 2005, this horn now retails for $7k, though the satin finish brings a $500 surcharge. Published list prices are now $11,795 and $12,795 respectively.
So that leaves me with a few questions,
1) Is the rise in price proportionate with the general inflation we've experienced over the past 5 years? What other factors might weigh in?
2) Given that we've seen the price of this horn rise above the orignial list price in a 5yr span, is it reasonable to expect that this horn will be pushed into the $11k+ range in the next five?
3) Is it actually possible that the production costs on this horn have more than doubled in 5yrs(?),.. OR
4) Is it more likely that these price adjustments are due to the rising value of the euro? (oh ho HO!)

Obviously, I find it <b>more</b> likely that the rise in price is simple opportunism, to match the rising price of German horns in the American market rather than to accomodate for a doubling of production costs, but I'd like to here other peoples' take on this situation.
Thanks for playing!